אם אהבתם את המאמר אתם מוזמנים לשתף

מה ההבדל בין דיסק Fusion לדיסק Flash?

דיסק הוא דיסק

דיסק Fusion, בקצרה, הוא דיסק עם איחסון Flash ביחד עם דיסקיות מגנטיות מסתובבות (SATA), המשפר את ביצועי המחשב עבור עלות נמוכה יותר מדיסק שכולו Flash בעל אותו נפח אחסון. אבל דיסק קשיח זה דיסק קשיח נכון? לא בדיוק. במאמר הבא אעזור לכם להבין את ההבדלים בין אחסון Flash ו- Fusion כדי שתוכלו לבחור בלב שלם את הסוג הנכון עבורכם.

דיסק קשיח

צמד המילים "דיסק קשיח" בד"כ מעלה בראשינו התייחסות לאחסון פנימי של מחשב, המורכב מסט של דיסקיות מגנטיות שזזות בתוך הדיסק עם מנגנון קריאה וכתיבה של נתונים. זה הוא סוג של דיסק קשיח שבאופן יחסי אינו יקר מכיוון שהוא איטי (יחסית לדיסק Fusion ו- Flash) וחשוף יותר לנזקים פיזיים, בגלל כל החלקים שנעים בתוכו. 

דיסק Flash SSD

דיסק Flash (רובנו מכירים אותו בשם SSD) הוא בעצם טכנולוגיה המאפשרת לאחסן נתונים על גבי שבב קשיח אחיד, ללא חלקים נעים. דיסק Flash כפי שנאמר קודם הוא מהיר יותר, כרגע הטכנולוגייה הכי מהירה מבין הדיסקים הקשיחים הקיימים, ואת המהירות מרגישים כאשר מדליקים את המחשב, מריצים תוכנות או אפליקציות, ופרט אם מריצים תוכנות גרפיות כבדות. בגלל חוסר בחלקים נעים, דיסק Flash גם שקט יותר.

דיסק Fusion

דיסק Fusion משלב טכנולוגיית Flash מהירה ביחד עם נפח איחסון גדול של דיסק SATA, כלומר, משלב את שתי הטכנולוגיות ביחד לדיסק קשיח אחד. מערכת ההפעלה OS X של אפל יודעת לנהל באופן עצמאי איזה DATA ישלח לאן: דיסק Flash ישמש קבצים שאתם ניגשים אליהם בתדירות גבוהה, ויתר החיים הדיגיטלים שלכם ישמרו על הדיסק הקשיח הרגיל. זה נותן מספיק מקום כדי לאחסן קבצי מערכת חשובים על Flash ולוודא הדלקה מהירה של המחשב, לצד התעוררות מיידית ממצב שינה והרצה מהירה של יישומים, תוך קיבולת מספקת שתנוצל לטובת קבצים ואפליקציות.

שימו לב שבכל מוצרי אפל מק (מק מיני ואיימק) עד לסוף שנת 2015 מחשבים שהגיעו עם דיסק Fusion הכילו בתוכם בנוסף 128GB Flash. החל מסוף אותה שנה אפל השיקה איימקים חדשים (Late 2015) ושינתה בהם את מבנה דיסק הפיוז'ן. כיום (2016) נפח של 1TB Fusion מכיל בתוכו 24GB של איחסון Flash מהיר, ודיסק Fusion עם נפחים של 2TB ו- 3TB מכילים 128GB Flash.